Головне за тиждень (23 - 29 березня)

Карантин: затягування пасків і строків

Огледівшись навколо й оцінивши поточну ситуацію, Кабмін вирішив зробити такий крок — на засіданні 25 березня запровадив режим надзвичайної ситуації по всій території України до 24 квітня 2020 року. Тим самим загальнонаціональний карантин продовжили до зазначеної дати. Про це йдеться у постанові КМУ № 239.

На тому ж засіданні Кабмін зняв запроваджену на час карантину заборону щодо провадження певних видів діяльності(1). Йдеться про оптову торгівлю харчовими продуктами, торгівлю ветеринарними препаратами, здійснення ветеринарної практики, продаж кормів, пестицидів і агрохімікатів, насіння і садивних матеріалів. Також Кабмін пом’якшив правила пасажирських перевезень, які здійснюються підприємствами для виробничих потреб. Обов’язковою умовою провадження зазначеної діяльності та перевезень є забезпечення відповідного персоналу, водіїв і пасажирів засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.

Податкові новації

Постановою Кабміну від 20.03.2020 р. № 224 затверджено Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від оподаткування податком на додану вартість. У Переліку — лікарські засоби для надання медичної допомоги хворим на COVID-19, дезінфекційні засоби і антисептики, медичне обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на COVID-19(2). Перелік діятиме до 17.06.2020 р.

Також податківці підтвердили, що не будуть штрафувати платників ПДВ за нереєстрацію чи несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН з 1 березня до 31 травня включно (ЗІР, категорія 101.28).

Зверніть увагу, що 24 березня податківці оновили план-графік документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік(3). Це зумовлено тим, що до 31 травня заборонені документальні (з невеликим виключенням) та фактичні податкові перевірки.

Але не карантином єдиним живуть платники податків. 20 березня уточнень зазнав Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2013 р. № 787 (див. наказ Мінфіну від 27.12.2019 р. № 577). Зокрема, встановили: повернення коштів з рахунків, відкритих для зарахування міжбюджетних трансфертів, здійснюється органами Казначейства на підставі листа відповідного місцевого фінансового органу, який має містити передбачені Порядком реквізити.

Контроль у сфері будівництва

Постановою від 13.03.2020 р. № 218 Кабмін ліквідував Держархбудінспек­цію та створив Державну сервісну службу містобудування України. Вона займатиметься наданням (отриманням, реєстрацією), відмовою у видачі чи анулюванням (скасуванням) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

Ба більше, постанова КМУ від 13.03.2020 р. № 219 створила Державну інспекцію містобудування України та Державне агентство з технічного регулювання у містобудуванні України. Перший орган реалізуватиме державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, другий — з питань технічного регулювання у сфері містобудування.

Обов’язки роботодавців

Знову повернімося до навколовірусної тематики. Як відомо, ФОПів, самозайнятих осіб та фермерів на час карантину звільнили від сплати ЄСВ за себе(4). Для уникнення непорозумінь Нацбанк листом від 23.03.2020 р. № 57-0009/14994(5) нагадав: ця пільга не стосується роботодавців, ніяких змін у порядку прийняття банками платіжних доручень на видачу (перерахування) зарплати не було. Тому без підтвердження факту сплати роботодавцем єдиного внеску зарплату через банк виплатити неможливо.

Форс-мажор

Після визнання оголошеного урядом карантину форс-мажорними обставинами(6) і з огляду на те, де опинився вітчизняний бізнес, інтерес до цієї теми не спадає. Тож ТПП оголосила(7), що, коли йдеться про неможливість виконання договірних зобов’язань, для одержання сертифіката про форс-мажорні обставини достатнім буде подати мінімальний пакет документів: заяву встановленої форми, підписану керівником підприємства, копію договору, копію наказу (розпорядження) про необхідність припинення діяльності на підставі відповідних нормативно-правових актів, повідомлення (сповіщення) іншої сторони про таке припинення. Ці документи слід відправляти в електронному варіанті на електронну адресу ucci@ucci.org.ua, але вже при настанні порушення строку виконання зобов’язання у зв’язку із запровадженим карантином.

Також ТПП наголосила(8):

• форс-мажор автоматично не звільняє від відповідальності;

• відсутність грошей не вважається форс-мажором;

• призупинення діяльності підприємства у зв’язку з відмовою працівників виходити на роботу в умовах карантину не може бути засвідчене як форс-мажор.


(1)https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=3977a873-8afd-4042-8a53-4b3017686f61&title=UriadRozshirivPerelikDozvolenikhPidChasKarantinuVidivDiialnosti

(2)Щодо цього див. підрозділ «Пільги з ПДВ» у публікації «COVID-19: робота, податки і перевірки на карантині? Майже…» // БухгалтерiяUA. – 2020. – № 12. – С.15

(3)https://www.tax.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/402509.html

(4)Щодо цього див. підрозділ «Єдиний внесок» у публікації «COVID-19: робота, податки і перевірки на карантині? Майже…» // БухгалтерiяUA. – 2020. – № 12. – С.15

(5)Опубліковано на с.44.

(6)Див. Висіцька І. Карантин як форс-мажор: особливості визнання // БухгалтерiяUA. — 2020. — № 12. — С.6

(7)https://www.facebook.com/ucci.org.ua/posts/1692312820911666

(8)https://ucci.org.ua/press-center/ucci-news/faq-iaki-naiposhirenishi-zvernennia-do-tpp-u-zviazku-z-fors-mazhorom

Телефонная лилия
Безоплатні заходи
для передплатників