Частковий аванс і прив’язка до валюти: оформлення ПН і РК

Контрагенти досить часто передбачають залежність ціни товару або послуги від її валютного еквівалента. Такий еквівалент фіксують у договорі, але оплату покупець здійснює, звичайно ж, у гривнях виходячи з валютного курсу на день постачання або на день платежу (за яким курсом визначати вартість товарів/послуг, контрагенти домовляються між собою, що зазначають у договорі).

Ситуації з коригуванням вартості товарів/послуг через зміну курсу валюти можуть бути різні. При цьому така вартість може як збільшуватися, так і зменшуватися. Відповідно, і сума податкових зобов’язань з ПДВ підлягає коригуванню у більший або менший бік. Наприклад, першою подією було відвантаження товару, а оплата відбувається пізніше. Договором передбачено, що оплату покупець здійснює у гривнях виходячи з валютного курсу на дату платежу. У цьому випадку виникає потреба відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ, зазначені у податковій накладній, складеній на дату відвантаження. Постачальник повинен скласти розрахунок коригування до цієї податкової накладної. Оскільки у наведеному випадку відбувається зміна (збільшення/зменшення) вартості товарів, у графі 2.1 розрахунку коригування слід вказати причину коригування «101» (зміна ціни)(1).

У разі якщо від покупця надійшла попередня оплата, а потім відбулося відвантаження товарів/надання послуг, то коригувати чи ні податкові зобов’язання з ПДВ також залежить від умов договору. Якщо договором передбачено, що вартість товарів/послуг визначається виходячи з валютного курсу на дату платежу, то нічого коригувати не потрібно. Але якщо згідно з договором оплату покупець здійснює у гривнях виходячи з валютного курсу на  дату відвантаження товарів/надання послуг, то виникає потреба відкоригувати суму податкових зобов’язань, яка зазначена в податковій накладній, складеній на дату отримання коштів. Постачальник повинен скласти розрахунок коригування з тією ж самою причиною коригування, що і в ситуації, розглянутій вище, — «101» (зміна ціни).

Повна версія матеріалу доступна передплатникам
БУХГАЛТЕРІЯ
№12 від 23.03.2020
Онлайн-версія
Ви можете придбати цей випуск онлайн,
сплативши карткою через Приват24
add_shopping_cart
Придбати за 120грн.
Щоб придбати цей випуск,
зареєструйтесьабо
увійдіть до особистого кабінету
В мене вже є передплата
Якщо ви – передплатник, вам потрібно
Якщо у вас виникли труднощі з отриманням доступу,
напишіть нам на support@buh-ua.com.ua
Телефонная лилия
Безоплатні заходи
для передплатників