Головне за тиждень (16 - 22 березня)

«Антикоронавірусні» закони для бізнесу

17 березня 2020 року ознаменувалося прийняттям низки законів, появу яких «ініціювало» найпримітивніше створіння природи, жалюгідна (навіть неклітинна) форма живого організму — вірус COVID-19. Але через нього летять шкереберть промислові індекси фондових бірж, руйнуються бізнеси, серед цінних паперів на перше місце виходить туалетний.

Чи допоможуть зусилля законодавця щось зробити в умовах пандемії, аби і економіка залишилась на плаву, і пересічні громадяни не дуже постраждали від неминучих наслідків, покаже час. А поки що читайте наші коментарі (с.15).

Кабмін заборонив звичне життя

КМУ прийняв рішення(1), відповідно до якого з 17 березня заклади ресторанного бізнесу (окрім тих, що можуть робити доставку), ТРЦ, фітнес-центри, заклади культури повинні тимчасово припинити свою роботу (див. постанову КМУ від 11.03.2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» у редакції постанови КМУ від 16.03.2020 р. № 215). Також з 18 березня по 3 квітня на всій території нашої держави заборонені регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні. Що дозволено? Торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення. Також можна здійснювати банківську та страхову діяльність.

Як отримати лікарняний під час карантину

Фонд соціального страхування повідомляє(2), що в умовах карантину діє особливий порядок видачі листків непрацездатності, який передбачений р.5 Інструкції
№ 455(3). Отримати лікарняний у зв’язку з відстороненням від роботи під час карантину можуть особи, робота яких пов’язана з обслуговуванням населення:

якщо ці особи були в контакті з інфекційними хворими або є бактеріоносіями;

у разі неможливості здійснення тимчасового переведення цих осіб за їх згодою на іншу роботу, не пов’язану з ризиком поширення інфекційних хвороб.

Див. також статтю С. Лістрової на с.11.

Банківський день = календарний день

З 1 квітня 2020 року Система електронних платежів НБУ переходить на розширений регламент роботи(4). Це передбачає доступність системи для проведення міжбанківських платежів 23 години на добу 7 днів на тиждень (23/7). НБУ впевнений, що така новація дасть можливість проводити чутливі до часу платежі, сприятиме розширенню доступу клієнтів до фінансових послуг та зростанню частки безготівкових розрахунків. Суб’єктам господарювання при укладанні договорів слід звернути увагу на вказану банківську новацію.

Робота банків під час карантину

Як рідна бабуся, НБУ заспокоює і пересічних громадян, і суб’єктів господарювання (щоправда, поки через Фейсбук)(5). Мовляв, все буде добре, банківська система під час карантину працюватиме у звичайному режимі. Банки ліквідні, грошей повно, міжнародні резерви України «зашкалюють». А гривневі банкноти знезаражуватимуть у центральному сховищі. Загалом, повна благодать...

Тетяна СУШАЛЬСЬКА,редактор

(1)https://www.kmu.gov.ua/news/uryad-prijnyav-rishennya-pro-zaboronu-pasazhirskih-perevezen-ta-obmezhiv-kilkist-uchasnikiv-masovih-zahodiv-10-osobami?fbclid=IwAR2PDp7mhvucLVkzw5ZkTExwygk69D_O6NIYqYVxHaTDfQtkSdqU5q2QEi4

(2)http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/968162

(3)Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455.

(4)https://bank.gov.ua/news/all/mijbankivski-plateji-cherez-sep-budut-dostupni-u-rejimi-23-7-z-01-kvitnya-2020-roku?fbclid=IwAR2nsKHSOdC0fwWbNoT5QoFlVtFjWKbg3AX5XT6_dcj-mkiNDW538bx7E3A

(5)https://www.facebook.com/NationalBankOfUkraine/photos/a.1505513382996162/2519933701554120/?type=3&theater

Телефонная лилия
Безоплатні заходи
для передплатників