Правила роздрібної торгівлі алкоголем скасовано: і що тепер буде?

Наприкінці 2019 року, а саме 20 грудня, сталася подія, яку мало хто помітив. Тим часом для роздрібних торговельних мереж, в асортименті яких є алкогольні напої, її важливість важко переоцінити. Отже, 20.12.2019 р.  втратили чинність Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджені постановою КМУ від 30.07.96 р. № 854 (далі — Правила № 854). Ця подія має наслідки, і зараз з’ясуємо, які саме.

Як було, або Головний недолік Правил № 854

Він полягав у тому, що згідно з п.2 Правил № 854 «роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється черезспеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові,спеціалізовані відділи(секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а такожзаклади ресторанного господарства». Як бачимо, перелік місць торгівлі алкоголем уроздріб був коротким, виключним і повністю відсікав Інтернет-торгівлю.

Однак реалії сьогодення такі, що багато покупців не хочуть ходити магазинами, а замовляють з кур’єрською доставкою все, що завгодно, у тому числі алкоголь, через мережу Інтернет. Адже це справді зручно: зайшов на потрібний сайт, ознайомився з асортиментом, заплатив через мобільний додаток або тут же, на сайті, і все — сиди і чекай жадану пляшку віскі чи ящик пива прямо на поріг. Якраз таку схему торгівлі алкоголем Правила № 854 не передбачали, роблячи її, по суті, нелегальною.

Дисципліновані платники податків зверталися до податківців за роз’ясненнями і часто-густо отримували суперечливі відповіді. Так, в ІПК від 16.05.2019 р. № 2207/Д/99-99-14-05-01-14/ІПК(1), посилаючись на Правила № 854, податківці заявили: «Законодавством не передбачено право суб’єктів господарювання здійснювати торгівлю алкогольними напоями поза місцем торгівлі, зокрема, шляхом доставки останніх представником суб’єкта господарювання на адресу кінцевого споживача». Тут треба нагадати, що згідно зі ст.1 Закону № 481(2) місцем торгівлі алкогольними напоями (з метою ліцензування) є місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розміщення, для пива — без обмеження площі, для інших алкогольних напоїв — торговельною площею не менш ніж 20 кв. м, обладнане РРО (незалежно від їх кількості).

Аналогічну за змістом відповідь і теж з посиланням на Правила № 854 вони дали і в ІПК від 18.12.2019 р. № 1966/6/99-00-04-01-02-15/ІПК — майже напередодні їх скасування: «Намір Товариства здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями через інтернет-магазин не узгоджується з вимогами чинних нормативно-правових актів».

Втім, іноді зустрічався і більш ліберальний підхід. Так, в ІПК ДПС від 24.10.2019 р. № 967/6/99-00-05-04-01-15/ІПК(3), де йшло­ся про можливість кур’єрської доставки алкогольних напоїв, податківці виклали таку думку: «Суб’єкт господарювання може здійснювати доставку товару кур’єрською службою та проводити розрахункову операцію за місцем отримання товару, крім випадків реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Алкогольні напої та тютюнові вироби можуть доставлятись кур’єрською службою замовнику у випадку наявності розрахункового документа (касового чеку),сплата за які була проведена, та у розрахунковому документі (касовому чеку) вказана адреса ГО(4), форма оплати («безготівка», «попередня оплата» тощо)».Як бачимо, податківці відкидали лише доставку алкоголю, розрахунки за який здійснюються безпосередньо за місцем доставки. Тобто коли продаж здійснюється на території споживача, а не в торговельній точці. Якщо ж споживач розплатився дистанційно (скажімо, через мережу Інтернет), то на момент доставки алкогольних напоїв їх продаж, на думку ДПС, вже здійснено, тому заперечень проти такої доставки немає.

Що буде з Інтернет-торгівлею алкоголем далі

Скасування Правил № 854, безперечно, послабить регуляторний «зашморг» на шиї роздрібних торговців алкоголем, оскільки якщо немає встановлених правил здійснення того чи іншого виду діяльності, то кожен може чинити, як йому заманеться. Звісно, перед­усім, можуть полегшено зітхнути Інтернет-торговці. Але з алкогольними напоями краще не жартувати, оскільки роздрібна торгівля цими товарами підлягає державному регулюванню. Тут ми маємо на увазі насамперед ліцензійний аспект.

Згідно з ч.35 ст.15 Закону № 481 «у заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоямидодатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби»(потім ці РРО вказуються у додатку до ліцензії (ч.37 ст.15 Закону № 481)). І плата за роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру і перрі (без додання спирту)(5), становить 8000 грн. на кожен окремий (вказаний у ліцензії) РРО, який знаходиться у місці торгівлі, а в сільській місцевості відповідно 500 грн. на кожен РРО (ч.23 ст.15 Закону № 481).

Як бачимо, однією з обов’язкових умов для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем є наявність місця торгівлі. У попередньому розділі цієї статті ми вже згадували про нього, і цілком очевидно, що місце торгівлі (як його описано у ст.1 Закону № 481) — це стаціонарний об’єкт. Тому, на думку автора, найбільш безпечно почуватимуться ті роздрібні торговці, які ведуть свою діяльність через стаціонарні торговельні точки — магазини. Вони можуть здійснювати комбіновану торгівлю: як у магазині, так і дистанційну (за наявності попиту). У другому випадку покупці повинні будуть спочатку здійснити оплату алкогольних напоїв через мережу Інтернет, а суб’єкту господарювання залишиться тільки організувати його доставку і вручити разом з товаром касовий чек РРО. Скасування Правил № 854 робить такий метод здійснення роздрібної торгівлі цілком законним.

Крім того, у ст.1 Закону № 481 наведено визначення поняття «роздрібна торгівля», яке застосовується, у тому числі, і до алкогольних напоїв: «Роздрібна торгівля — діяль­ність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного викорис­тання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, іншихсуб’єктах господарювання(у тому числі іноземних суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва)громадського харчування». Як бачимо, воно не перешкоджає реалізації алкоголю вроздріб через Інтернет.

Тож, отримавши ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, суб’єкти господарювання можуть впевнено торгувати ними, приймаючи оплату через мережу Інтернет з проведенням її через РРО, здійснюючи доставку алкоголю споживачам з торговельних точок, де встановлено ці РРО.


(1)БухгалтеріяUA. — 2019. — № 24. — С.60.

(2)Закон України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

(3)БухгалтеріяUA. — 2019. — № 47. — С.60.

(4)Мається на увазі господарська одиниця (прим. авт.).

(5)Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром і перрі (без додання спирту) становить 780 грн. на кожне місце торгівлі незалежно від його територіального розташування (ч.23 ст.15 Закону № 481).

Телефонная лилия
Безоплатні заходи
для передплатників