Шановні передплатники!

Звертаємо вашу увагу, що наразі на сайті розміщено АКТУАЛЬНУ версію Податкового кодексу з усіма правками, які набрали чинності (станом на 01.02.2020 р.).

Ви можете користуватися електронною версію або ВЕРСІЄЮ ДЛЯ ДРУКУ, якщо звикли до друкованих видань. Роздруківка матиме звичний журнальний вигляд.

А ми чекаємо на офіційне опублікування змін, внесених до Податкового кодексу законопроєктом № 1210.

Про вихід друкованої версії буде повідомлено додатково. Слідкуйте за новинами на сайті або на нашій сторінці у Facebook.

Капіталізація витрат Фонду соцстраху у разі ліквідації страхувальника

Порядок № 986(1) замінив аналогічний нормативний акт, затверджений постановою № 765(2). Мета оновленого Порядку у тому, щоб у разі ліквідації страхувальника забезпечити Фонд соцстраху коштами на витрати, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю застрахованим особам. Тобто ним передбачається капіталізація платежів щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. 

Нагадаємо, що відповідно до п.1 ч.1 ст.112 ЦКУ «у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом».

Також за приписами ч.2 ст.1205 ЦКУ у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним ст.1200 ЦКУ(3), мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

У п.5 ч.1 ст.11 Закону про соцстрах вказано, що джерелами формування коштів Фонду соцстраху разом із іншими є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Наразі це Порядок № 986.

Обчислюючи суми капіталізованих платежів, враховують заробітну плату потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність виплати одноразової допомоги у зв’язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством(4).

Капіталізація платежів включає заборгованість страхувальника з виплат, пов’язаних із його зобов’язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю або здоров’ю застрахованої особи, а саме суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат на догляд за потерпілим і виплат за листками непрацездатності (п.7 Порядку № 986).

Платежі, що належать застрахованим особам або мають бути сплачені особам, які мають право на виплати у разі смерті потерпілого (ст.41 Закону про соцстрах(5)), при капіталізації розраховують на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення.

Наведемо в таблиці порядок обчислення суми капіталізації для кожного платежу.

Таблиця. Розрахунок суми капіталізації витрат Фонду соцстраху за кожним платежем

Вид платежу, що підлягає капіталізації

Порядок розрахунку платежу, що капіталізується

Примітки

Щомісячні страхові виплати втраченого заробітку

З урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності

Ступінь втрати професійної працездатності визначають відповідно до ст.38 Закону про соцстрах

Витрати на догляд за потерпілим відповідно до медичного висновку

Згідно з нормами, встановленими
нормативно-правовими актами

Перелік витрат на догляд за потерпілим і їхні розміри визначені, зокрема, ч.3 ст.42 Закону про соцстрах

Витрати на забезпечення потерпілого автомобілем безоплатно чи на пільгових умовах

Враховують оплату навчання водінню автомобіля, виплату компенсації на пальне, ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування

Витрати на санаторно-курортне лікування

Із розрахунку середньої вартості санаторно-курортної путівки

Передбачено для осіб з інвалідністю I групи — щороку, для інших осіб з інвалідністю — не рідше одного разу на три роки

Витрати на професійне навчання або перекваліфікацію потерпілого за індивідуальною програмою реабілітації

Із розрахунку середньомісячного заробітку протягом строку,
визначеного програмою
реабілітації

Враховуються, якщо з часу встановлення ступеня втрати професійної працездатності минуло не більше одного року

Витрати на одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого

У розмірах, що встановлюються відповідно до ч.2 і 6 ст.42 Закону про соцстрах

Враховуються на підставі висновку лікувального закладу щодо можливості настання стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого

У кредиторських вимогах Фонду соцстраху до страхувальника, щодо якого розпочато ліквідацію, зазначають суму грошових зобов’язань, обчислену з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації (п.8 Порядку № 986).

У разі ліквідації страхувальника суми капіталізованих платежів відповідно до кредиторських вимог перераховуються робочому органу виконавчої дирекції Фонду, в якому страхувальник перебуває на обліку.


(1)Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затверджений постановою КМУ від 04.12.2019 р. № 986.

(2)Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов’язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров’ю, затверджений постановою КМУ від 06.05.2000 р. № 765.

(3)У ч.1 ст.1200 ЦКУ вказано, що у разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які були на його утриманні або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина потерпілого, народжена після його смерті.

(4)Докладніше див.: Лістрова С. Нещасний випадок і профзахворювання: нарахування та виплата лікарняних // Лікарняні та декретні: нарахування, облік, відповідальність: Тематичний збірник. — 2019. — Вип.11. — С.46.

(5)Закон України від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (у редакції Закону від 28.12.2014 р. № 77-VIІІ) // Там само. — С.64.

Телефонная лилия
Безоплатні заходи
для передплатників