Новації для ФОП та незалежних професіоналів

Нещодавно у Верховній Раді було зареєстровано відразу декілька законопроектів, які очевидно мають пом’якшити гіркий присмак від запровадження нових правил застосування РРО. Цього разу народні депутати готують до розгляду законодавчі зміни, які у разі їх ухвалення (що загалом не викликає сумнівів) мають вплинути на діяльність приватних підприємців та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Але чи будуть такі зміни позитивними? Судіть самі.

Списання боргів з ЄСВ: кому пощастить?

Законопроект від 30.09.2019 р. № 2190(1) «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (щодо справедливості справляння єдиного соціального внеску) справді вартий уваги, адже у разі його прийняття для багатьох так званих «сплячих» приватних підприємців (платників ПДФО) та осіб, які провадять незалежну діяльність, нарешті буде закрито питання щодо сплати ЄСВ за період, протягом якого ними не здійснювалася підприємницька діяльність.

Зокрема передбачається, що приватні підприємці (крім платників єдиного податку) та незалежні професіонали, які у період з 01 січня 2017 року до моменту набрання чинності цим законопроектом не отримували дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО, звільняються від виконання обов’язків, визначених для платників ЄСВ ч.2 ст.6 Закону про ЄСВ. Водночас недоїмка з ЄСВ, що виникла за цей період, визнається безнадійною та підлягає списанню відповідно до ПКУ у разі припинення діяль­ності. Також протягом вказаного періоду до таких осіб не застосовується відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом про ЄСВ.

Нові платники єдиного податку: а чи варто?

Законопроект від 02.10.2019 р. № 2200(2) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність» передбачає можливість переходу на сплату єдиного податку особами, які провадять незалежну професійну діяльність, без їх реєстрації суб’єктами підприємницької діяльності. Зокрема, платниками єдиного податку другої та третьої груп можуть бути особи, які займаються викладацькою, лікарською, нотаріальною, адвокатською, аудиторською та іншими видами діяльності.

Але у такому разі названі суб’єкти змушені будуть виконувати всі вимоги та обмеження, встановлені в ПКУ для платників єдиного податку, у тому числі й вимоги щодо застосування РРО. А це може суттєво затьмарити перехід на сплату єдиного податку. Тож навряд чи зміни, передбачені цим законопроектом, сподобаються незалежним професіоналам.

Прискорений старт для платників єдиного податку

Законопроектвід 03.10.2019 р. № 2209(3) «Про внесення змін до статей 294 та 298 Податкового кодексу України (щодо спрощення започаткування підприємницької діяль­ності фізичними особами, які планують здійснювати таку діяльність як платники єдиного податку першої або другої групи)» у разі його прийняття має позбавити приватних підприємців від очікування старту своєї діяльності на спрощеній системі оподаткування.

Вказаним законопроектом передбачено, що для таких підприємців перший податковий (звітний) період починається з дня їх державної реєстрації. Загалом, ці зміни можна вважати позитивними, але навряд чи такими, які суттєво покращать умови діяльності приватних підприємців.


(1)http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=66964

(2)http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=66987

(3)http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=67002