ФОП-прогноз: що рік прийдешній нам готує…

Тема підприємництва у нашій країні ніколи не виходила з кола найбільш актуальних тем. Причому щоразу, під час оновлення законодавчої влади, і самі ФОП, і всі причетні до них, затамувавши подих, чекають чергового «покращення» та шукають відповіді на запитання «що буде?» і «що робити?».

Нинішня ситуація — лише чергове підтвердження цієї закономірності. А оскільки до редакції останнім часом надходить безліч запитань, так чи інакше пов’язаних з діяльністю підприємців та існуванням спрощеної системи у цілому, ми вирішили розставити деякі крапки над «і», прояснивши, наскільки це можливо, ситуацію, що склалася.

Одразу зауважимо, що дати гарантовані відповіді станом на сьогодні неможливо. Тому йтиметься про найбільш імовірні сценарії(1). У цьому контексті варто аналізувати Законопроєкт № 1210(2) та його оновлену версію — Законопроєкт № 1210-1(3).

Ці документи готують досить масштабні правки до ПКУ, але якщо говорити про зміни, які планують внести до ст.177 ПКУ стосовно загальної системи оподаткування та р.XIV ПКУ стосовно єдиного податку, то революційні правки у текстах законопроєктів не вбачаються.

Тож якщо ці документи будуть прийняті у пропонованому вигляді, ми з упевненістю можемо заявити, що:

1. На 2020 рік в Україні залишиться принципова можливість для підприємців працювати на одній з обраних систем оподаткування — спрощеній (зі сплатою єдиного податку) або загальній (зі сплатою ПДФО).

2. Параметри включення до груп платників єдиного податку та їх граничні доходи не коригуються взагалі(4).

3. Ставки єдиного податку залежно від груп не змінюються.

4. Залишаються чинними обмеження, встановлені для р.XIV ПКУ як щодо видів діяльності, так і щодо способів розрахунків.

5. Звітність і строки сплати податків (єдиного податку і ПДФО) також залишаються незмінними.

6. Можливість користуватися готівкою на власний розсуд для підприємця — платника єдиного податку після сплати податків також залишається у первозданному вигляді.

Що ж тоді зміниться і де всі ці «жахи», про які так багато говорять «у масах»? Якщо ФОП «не причетний» до РРО, то, власне, зміни зводяться до такого:

1. Підприємець (як платник єдиного податку, так і загальносистемник) виступатиме податковим агентом для нерезидентів, якщо виплачуватимуть доходи з джерелом походження в Україні. Згідно з правками, що вносяться до ст.141 і 133 р.III ПКУ, такі підприємці набувають статусу платників податку на прибуток, а саме — податку на репатріацію доходів нерезидентів.

2. Включені до переліку контрольованих операцій (і, відповідно, підпадають під регулювання ст.39) деякі операції платників єдиного податку 4 групи з нерезидентами.

3. Уточнюються строки переходу зі/на спрощену систему, строки зміни ставки податку для 3-ї групи (не пізніше 10 днів до початку календарного кварталу, в якому плануються перехід/зміни. Нагадаємо, що зараз цей строк становить 15 днів).

4. Для загальної системи уточнюється склад витрат, що підлягають амортизації. Зокрема, амортизації підлягатимуть витрати на модернізацію та реконструкцію основних засобів. А із заборонених видів основних засобів, які не амортизуються підприємцем, планують виключити вантажні автомобілі (легкові автомобілі, як і раніше, залишаться у винятках).

Звісно, це не повний аналіз норм законопроєкту. Адже для такого аналізу доцільно витрачати час на реальний текст прийнятих змін. Однак ще раз наголосимо, що «революційних» правок з аналізованої теми не заплановано і найбільш пекучим для підприємців залишається питання застосування РРО. А 1 жовтня 2019 року на своєму засіданні Верховна Рада ухвалила проєкт постанови про прийняття за основу змін до ПКУ в редакції проєкту Закону № 1210-1(5). Тож чекатимемо продовження.


(1)У цьому матеріалі оминаємо проблематику РРО, про яку йшлося раніше (див.: Дроговоз Ю. РРО-пастка: чи вдасться не вскочити в халепу? // БухгалтеріяUA. — 2019. — № 39. — С.6) та яка, вочевидь, невдовзі стане законодавчою реальністю. Коментар до прийнятих законів, після появи їх офіційного тексту, планується у вигляді окремого матеріалу.

(2)http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511= 66520

(3)http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511= 66907

(4)Граничний дохід для 2-ї групи було збільшено на рівні РРО-законопроєктів, див. виноску 1.

(5)http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511= 66973

Телефонная лилия
комплект 3
Безоплатні заходи
для передплатників