Позбавлення від дрібних монет — 3: що робити з виплатою зарплати?

Питання позбавлення від дрібних монет вже неодноразово ставало темою наших публікацій(1). Але саме зараз настав час застосування норми п.6 Постанови № 82(2), згідно з якою всі юридичні особи, а також ФОПи, мають здати до 18.10.2019 р. у каси банків залишки монет номіналами 1, 2 та 5 копійок. І надалі при готівкових розрахунках за товари (роботи, послуги) повинні проводити заокруглення в чеках.

Цілком природно, що зазначені норми стосуватимуться насамперед підприємств роздрібної торгівлі. Але деякі роботодавці розраховуються готівкою з працівниками, а щодо таких розрахунків у Постанові № 82 — жодного слова. Не кажучи вже про розрахунки за авансовими звітами підзвітних осіб, розрахунки за соціальними виплатами і договорами цивільно-правового характеру. Таким чином, бухгалтери отримали ще одну проблему в своїй і так нелегкій роботі.

Тож спробуємо знайти вихід із цієї ситуації, зосередившись поки що на проблемі виплати заробітної плати з каси.

Суть проблеми

Насамперед зазначимо, що застосувати методи заокруглення, запропоновані Нацбанком для готівкових розрахунків за товари/послуги, в даному випадку не вийде. По-перше, це не передбачено трудовим законодавством. По-друге, недоплата чи переплата заробітної плати працівникам неминуче призводить до небажаних наслідків.

Якщо роботодавець буде заокруглювати суму виплати в бік збільшення і видавати працівникові суму більшу, ніж належить за розрахунком, то суми «заокруглення» при перевірці будуть розцінені як заробітна плата і, відповідно, виникне питання щодо оподаткування їх ПДФО, військовим збором і ЄСВ. На підприємствах з великою кількістю працівників суми можуть бути не такі вже й малі. А якщо нарахувати податки й на «копійки», то проблема із заокругленням нікуди не подінеться, а тільки посилиться.

У разі заокруглення сум у бік зменшення виникають проблеми з виплатою заробітної плати в неповному розмірі, а це вже порушення трудового законодавства.

Робити вигляд, що виплачується «копійчана» матеріальна допомога у межах неоподатковуваної суми, — також не варіант. Бо доведеться кожного разу округляти суму в бік збільшення. Крім того, така «допомога» буде носити систематичний характер, що дасть підстави вважати її додатковою заробітною платою (а це вже призведе до необхідності нарахування ПДФО, військового збору та ЄСВ).

На додаток до вищесказаного розглянуті вище варіанти передбачаютьвіднесення різниці від заокруглення на витрати або на дохід підприємства.

Тож доходимо висновку — такі варіанти доведеться відкинути і спробувати пошукати інші, більш безпечні.

Зарплатні картки

Це найкращий варіант, який дозволить запобігти будь-яким проблемам, адже правила заокруг­лення на безготівкові розрахунки не поширюються (див. п.6 Постанови № 82). Тож саме зараз настав час серйозно розглянути таку можливість.

Округлення нарахованої зарплати

На кожному підприємстві затверджено штатний розпис, посадові оклади чи тарифні розцінки (принаймні, так має бути). Якщо йдеться про оклади, то зазвичай це досить «кругла» сума — 10000 грн., 8500 грн. тощо. Відповідно, при розрахунку суми до виплати після утримання ПДФО і військового збору також навряд чи міститимуть копійки. Наприклад, для 10000 грн. сума до виплати становитиме 8050 грн., а для
8500 грн. — 6842 грн. 50 коп. Якщо попрактикуватися віднімати 19,5% з нарахованих сум, можна впевнитися в тому, що округлення суми нарахованої заробітної плати до 100 грн. дає суму до виплати «на руки», кратну хоча б 10 копійкам.

А от округлення нарахованої заробітної плати навіть з точністю до 50 грн. такого результату не дає. Наприклад, сума нарахованої зарплати 4750 грн. після утримування ПДФО і військового збору дає 3823 грн. 75 коп.

Таким чином, якщо є можливість округлити нараховану зарплату з точністю до 100 грн., це вирішить проблему з копійками. А якщо такої можливості немає?

Перенесення копійок на наступний місяць

Рідко хто зараз розраховує заробітну плату на калькуляторі — цим вже давно займаються бухгалтерські програми. Отже, можна запрограмувати розрахунки з кожним працівником так, аби щомісяця відстежувати сальдо розрахунків за копійками. І, оскільки підприємство з жовтня буде позбавлене змоги виплачувати належні суми працівникам з точністю до 1 копійки, треба документально зафіксувати право підприємства перенести копійки на наступний місяць.

В даному випадку не допоможе видання розпорядження керівника по підприємству, адже йдеться про права працівників. Є варіант скласти заяви від імені працівників з проханням перенести суму копійок на наступний місяць. Такі заяви складаються у довільній формі, головне, зафіксувати прохання кожного працівника: починаючи із зарплати за вересень виплачувати її в сумі, кратній 10 копійкам, а решту переносити на наступний місяць. За бажанням можна скласти заяви про виплату заробітної плати взагалі без копійок, а копійки переносити. При цьому у відомості на виплату зарплати може зазначатись:

• сума до виплати з урахуванням копійок;

• копійки, що переносяться на наступний період;

• реальна сума до виплати (сума, яку отримує працівник під підпис).

У результаті сума нарахованої зарплати і сплачених податків не перекручується, а копійки (з яких також сплачено податки) за проханням працівників переносяться на наступний місяць.

Наведемо невеличкий приклад перенесення копійок за одним працівником. Бухгалтерський облік таких операцій не містить жодних особливостей і наведений в таблиці 1.

Таблиця 1. Облік видачі заробітної плати з перенесенням копійок

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

дебет

кредит

1

Нараховано зарплату за вересень

23 (91, 92, 93, 15…)

661

15734,00

2

Утримано ПДФО

661

641

2832,12

3

Утримано військовий збір

642

236,01

4

Видано з каси заробітну плату

301

12665,80*

*15734,00 - 2832,12 - 236,01 = 12665,87 грн. Суму 12665,80 грн. видано на руки працівнику, а 7 коп. враховується як кредиторська заборгованість підприємства на субрахунку 661

Розрахунки кредиторської заборгованості за окремим працівником приблизно матимуть такий вигляд (див. табл.2).

Таблиця 2. Перенесення копійок на наступний місяць

Місяць

До виплати, грн. коп.

Згідно з відомістю, грн. коп.

Залишок, коп.

Вересень

12665,87

12665,80

0,07

Жовтень

12155,50

12155,50

0,07

Листопад

12064,54

12064,60*

0,01

*12064,54 + 0,07 = 12064,61

Можливо, саме такий варіант згодом буде запропоновано контролюючими органами або Нацбанком. Але сьогодні ніхто не зможе поручитися, що при перенесенні копійок на наступний місяць не виникне проблем з контролюючими органами, зокрема, органами Держпраці, які перевірятимуть повноту виплати зарплати роботодавцем.

Нагадаємо, що округлення суми до видачі тільки у бік збільшення призводить до ризику недонарахування «зарплатних» податків, тому цього робити не можна.

Можна скористатися нашими порадами або чекати пояснень від контролюючих органів / Нац­банку, щоб зрозуміти, яким чином бухгалтер, що веде бухгалтерський облік з точністю до 1 копійки, має виплачувати зарплату з каси в сумі, кратній 10 копійкам, не порушуючи норм законодавства. Не буде зайвим звернутися із запитом до вказаних органів. Ми, зі свого боку, теж готуємо від­повідні запити і чекаємо на змістовну відповідь.


(1)Див.: Самарченко О. Ціна у касовому чеку з 1 липня: запаморочення від округлення // БухгалтерiяUA. — 2018. — Випуск від 04.06.2018. — С.11; Сушальська Т. Позбавлення від дрібних монет —2 // БухгалтерiяUA. — 2019. — № 40. — С.6.

(2)Постанова Правління НБУ від 20.06.2019 р. № 82 «Про вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів».

Телефонная лилия
комплект 3
Безоплатні заходи
для передплатників