Позбавлення від дрібних монет — 2

Суб’єкти господарювання сфери роздрібної торгівлі та ресторанного бізнесу напевно пам’ятають першу «серію» позбавлення від дрібних монет (номіналами 1, 2, 5, 25 копійок), яка почалася 1 липня 2018 року відповідно до постанови Правління НБУ від 15.03.2018 р. № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» (далі — Постанова № 25). Ми одразу ж відреагували на цю важливу подію, яка, незважаючи на «дріб’язковість», мала неприємні облікові та податкові наслідки (особливо щодо ПДВ), від яких податківці відхрещуються й понині, а НБУ просто їх не помічає. Тому стаття О.Самарченко «Ціна у касовому чеку з 1 липня: запаморочення від округлення»(1) залишається актуальною.

Але, як тепер ми знаємо, то був початок: минулого літа Нацбанк продовжив «монетну» оптимізацію, видавши постанову від 20.06.2019 р. № 82 «Про вилучення  з  готівкового  обігу  монет  дрібних  номіналів» (далі — Постанова № 82). Сьогодні говоритимемо про неї докладно.

Постанова № 25: про що слід згадати

У п.1 Постанови № 25 НБУ повідомляв, що з 01.07.2018 р. він припиняє додатковий випуск у готівковий обіг монети номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок. При цьому згідно з пп.2 п.3 цієї Постанови банки України зобов’язані були забезпечувати видачу клієнтам монет дрібних номіналів за наявності цих монет в залишках їх операційних кас. Вочевидь, у такій ситуації під час розрахунків зі споживачами, насамперед у роздрібній торгівлі, виникне нестача дрібних монет, що унеможливить правильну видачу решти. НБУ передбачив такий розвиток подій і в п.4 Постанови № 25 всім суб’єктам господарювання було запропоновано «у випадку відсутності монет дрібних номіналів, проводити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) та загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару». При цьому дрібні монети приймалися до оплати, а банки, своєю чергою, забезпечували  «приймання без будь-яких обмежень від клієнтів монет дрібних номіналів для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для переказів, а також для обміну на монети та банкноти інших номіналів» (пп.1 п.2 Постанови № 25).

Постанова № 82: про що треба знати зараз

Тепер зазирнемо у Постанову № 82. Відповід­но до п.2 цього документа з 1 жовтня 2019 року монети номіналами 1, 2 і 5 копійок вже не будуть засобами платежу під час розрахунків готівкою, а монети номіналом 25 копійок й надалі перебуватимуть в обігу, але чекатимуть особливого розпорядження НБУ про їх вилучення з цього обігу.

При цьому п.5 Постанови № 82 банкам України наказано:

• заборонити з 1 жовтня 2019 року видавати з кас банків монети дрібних номіналів за всіма видами готівкових операцій;

• до 18 жовтня 2019 року забезпечити обов’яз­кове приймання від клієнтів — суб’єктів господарювання (як юридичних, так і фізичних осіб) залишків монет номіналами 1, 2 і 5 копійок для зарахування на рахунки. Тож радимо всім зазначеним особам пошкребти по засіках і здати «негодящі» гроші в свої банки. Можна припустити, що у великих роздрібних торговців дрібних монет може виявитися достатньо для того, аби пошкодувати про їх втрату на ранок 19 жовтня;

• здійснювати з монетами номіналом 25 копійок тільки прибуткові операції з юридичними і фізичними особами для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви та для переказів.

Згідно з п.٥1 банки під час вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів мають право проводити заокруглення сум касових операцій за правилами, установленими п.4 Постанови № 25, застосовуючи ці правила за кожним касовим документом.

Увага! Сфери безготівкових розрахунків «дріб’язкова» оптимізація не стосується. А справляння, нарахування і сплати податків — і поготів.

Тим, хто сумнівається, нагадаємо, що у разі заповнення податкових накладних чинне законодавство наказує всі вартісні показники заповнювати в гривнях з копійками (п.4 Порядку № 1307(2)). І якщо, приміром, сума ПДВ на калькуляторі виглядає, як 166,6666666, то єдине, що можна зробити — округлити суму податку до 166,67 грн.


(1)https://buh-ua.com.ua/ru/doc/52018/tsena-v-kassovom-cheke-s-1-ijulja-golovokruzhenie-ot

(2)Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Телефонная лилия
комплект 3
Безоплатні заходи
для передплатників