Правовий статус ТТН

Який правовий статус має ТТН у спорах із контролюючими органами?

Сага із ТТН як документом, відсутність якого податкові контролери розцінюють як доказ нереальності господарської операції, триває вже давно. Слід зазначити, що посадові особи контролюючого органу продовжують наполегливо відстоювати свою позицію в судах, намагаючись довести, що ТТН — це документ первинного бухгалтерського обліку, який слугує підтвердженням факту здійснення господарської операції, а його відсутність слід розглядати як беззастережну підставу для визнання такої операції фіктивною. Але чи так це насправді?

По-перше, згідно зі змінами, внесеними до Закону про бухоблік, первинний документ не підтверджує факт здійснення господарської операції, а лише містить у собі інформацію про таку операцію. Отже, вже в цьому аспекті некоректно говорити про ТТН як документ, який, на думку контролерів, підтверджує факт здійснення господарської операції.

По-друге, суди різних інстанцій неодноразово говорили про те, що відсутність ТТН не є безумовною підставою для того, аби ставити під сумів факт здійснення господарських операцій. Правила № 363(1) не встановлюють правил податкового обліку витрат і податкового кредиту платника податків. При цьому документи, передбачені Правилами № 363, зокрема, ТТН, не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини придбання і продажу ТМЦ. Ця позиція знаходить підтвердження, з-поміж іншого, і у рішеннях Верховного Суду: постанови від 11.09.2018 р. у справі № 804/4787/16(2) і у справі № 820/477/18(3).

Довгий час каменем спотикання слугувало саме визначення ТТН, прописане в Правилах № 363. Зокрема, зазначалося, що ТТН — єдиний для усіх учасників транспортного процесу юридичний документ, призначений для списання ТМЦ, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного і бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу і обліку виконаної роботи. Саме фраза про те, що це єдиний документ, призначений для оприбуткування і бухгалтерського обліку, і давала контролерам привід для розгляду ТТН як первинного документа, відсутність якого ставила під сумнів реальність самої угоди. Чому давала? А тому, що 12.07.2019 р. набрав чинності наказ Мінінфраструктури від 03.06.2019 р. № 413 «Про затвердження змін до Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні». Згідно з цими змінами, ТТН — єдиний для усіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку ТМЦ на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, який є одним із документів, що може використовуватися для списання ТМЦ, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, і може бути складений у паперовій та/або електронній формі, та має містити обов’язкові реквізити, передбачені цими Правилами(4).

Отже, на сьогодні основне призначення ТТН — це облік ТМЦ у процесі їх перевезення та підтвердження витрат на перевезення. І лише в другу чергу ТТН може бути використана для оприбуткування товарів і ведення бухгалтерського обліку. Таке розставлення акцентів має нарешті внести ясність у проблему визначення правового статусу ТТН. Головне, аби контролери правильно розтлумачили нове визначення ТТН і змінили свій підхід. До речі, в цьому питанні є вже певні зрушення. Наприклад, в ІПК від 17.04.2019 р. № 1637/6/99-99-15-03-02-15/ІПК(5) контролери зазначають, що ТТН підтверджує факт надання послуг з перевезення ТМЦ та є одним із додаткових документальних свідчень реальності здійснення господарської операції з постачання ТМЦ. Можливо, це швидкоплинна зміна позиції фіскального органу, а може й повноцінна зміна точки зору, що зрештою стане догмою. Так чи інакше, залишається лише чекати і спостерігати за подальшим розвитком ситуації навколо цього питання.


(1)Правила перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. № 363.

(2)Див.: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76493147.

(3)Див.: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76418738.

(4)Див. також: Сушальська Т. Нове життя товарно-транспортної накладної // БухгалтеріяUA. — 2019. — № 30. — С.6.

(5)БухгалтеріяUA. — 2019. — № 22. — С.45.