ГУ ДФС у Полтавській області

ІПК № 2377/ФОП/Г/16-31-13-02-14/ІПК

від 24 травня 2019

Транспортні послуги підприємця та «паливний» акциз

Головне управління Державної фіскальної служби у Полтавській області відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) розглянуло запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.

1. Чи буде фізична особа — підприємець суб’єктом реєстрації акцизного складу в розумінні ПКУ з 01.07.2019 р.?

Відповідно до пп.14.1.61 п.14.1 ст.14 ПКУ акциз­ний склад пересувний — транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.

Транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для:

а) переміщення в ньому митною територією України пального або спирту етилового, що реалізується (крім пального або спирту етилового, що переміщується митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом «а» пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України);

б) зберігання в ньому пального або спирту етилового на митній території України;

в) ввезення пального або спирту етилового на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених статтею 229 ПКУ.

Не є акцизним складом пересувним транспортний засіб, що використовується суб’єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Також пп.14.1.2241 п.14.1 ст.14 ПКУ визначено, що розпорядник акцизного складу пересувного — суб’єкт господарювання — платник акцизного податку, який є власником пального або здійснює діяльність з виробництва спирту етилового та який з використанням транспортного засобу незалежно від того, кому належить такий транспортний засіб:

— реалізує або зберігає пальне або спирт етиловий;

— ввозить пальне на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених статтею 229 ПКУ.

Не є розпорядником акцизного складу пересувного суб’єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального або спирту етилового.

Таким чином, якщо фізична особа — підприємець здійснює свою діяльність виключно з надання послуг стороннім підприємствам із перевезення скрапленого газу власним автомобільним транспортом та не є платником акцизного податку і власником пального, фізична особа — підприємець не є розпорядником акцизного складу пересувного.

<…>

КОМЕНТАР

Чимало підприємців надають транспортні послуги суб’єктам господарювання і громадянам як на власних, так і на орендованих автомобілях. І багато з них не на жарт рознервувалися, вперше почувши словосполучення «акцизний склад пересувний», яке асоціювалося з чимось страшним і незрозумілим.

Тим часом підприємці, як правило, мають справу лише з тим пальним, яке потрапляє у баки їхніх автомобілів на АЗС. Вони заправляють автомобілі за готівковий або безготівковий розрахунок (різниці немає жодної), а замовники транспортних послуг відшкодовують їм ці витрати. До того ж з пп.14.1.6ПКУ(1) випливає, що«не є акцизним складом...паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої».

Підприємець, здійснюючи транспортне перевезення за рахунок замовника та в його інтересах, тобто надаючи транспортну послугу, використовує пальне для ведення своєї господарської діяльності, не будучи розпорядником акцизного складу і платником «паливного» акцизу. Тож до висновку податківців, наданого у коментованій ІПК, претензій немає. Тим більше що ПКУ спеціально визначає, а податківці повторюють, що суб’єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального, не є розпорядником акцизного складу пересувного.

Тетяна СУШАЛЬСЬКА, редактор

(1)Цей підпункт набере чинності з 01.07.2019 р.