З дати авансу минуло 3 роки, і ціна змінилась: як коригувати ПДВ

У підприємства обліковується дебіторська заборгованість понад 3 роки за сплаченим авансом (свого часу було відображено податковий кредит). На цей момент буде здійснено поставку в рахунок зазначеного авансу, проте ціни на продукцію змінилися. Як чинити у такій ситуації, адже у підприємства немає можливості скласти та зареєструвати розрахунок коригування?

Справді, традиційно податківці та їхні колеги з Мінфіну заперечують можливість зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло понад 1095 днів. При цьому чиновники обґрунтовують заборону посиланнями на ст.257 ЦКУ та ст.102 ПКУ, де йдеться, відповідно, про строки позовної давності у цивільно-правових та податкових відносинах. У підсумку перед платником ПДВ відкриваються дві перспективи.

Перша: спробувати спрямувати розрахунок коригування до ЄРПН, отримати відмову та оскаржити її у суді. Низці платників вже вдалося довес­ти протиправність дій контролерів та зобов’язати податкове відомство зареєструвати документ (див., наприклад, постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 11.03.2019 р. у справі № 826/15113/18(1) та постанову Верховного Суду від 27.11.2018 р. у справі № 826/5011/17(2)). Щоправда, цей шлях не швидкий та трудомісткий.

Друга: скористатися «чорним ходом», який запропонували самі податківці (див., зокрема, ІПК ДФС від 05.03.2019 р. № 898/6/99-99-15-03-02-15/ІПК), а саме.

Якщо йдеться про зменшення суми компенсації, то покупцю радять компенсувати податковий кредит податковим зобов’язанням «використовуючи механізм, визначений пунктом 198.5 статті 198 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну». Ймовірно, контролери натякають на «негосподарську» податкову накладну згідно з пп.«г» п.198.5 з типом причини 13. Хоча зрозуміло, що формально тут немає підстав, аби звертатися до вказаного пункту Кодексу. Крім того, дії платника податку за порадою контролерів більш-менш адекватно позначаться на ПДВ-обліку покупця, якщо податковий кредит він зафіксував на підставі податкової накладної, складеної постачальником після 01.07.2015 р. Адже тоді мало місце і збільшення суми розрахункового ліміту для реєстрації податкових накладних. Коли ж податковий кредит формували за податковою накладною, складеною раніше, то наразі краще позбутися його частини (пропорційно знижці) за допомогою бухгалтерської довідки, відкоригувавши податковий кредит з використанням додатка Д1 до декларації з ПДВ. Адже таке коригування не вплине на реєстраційний ліміт. Принаймні, саме такі рекомендації контролери дають на випадок списання дебіторської заборгованості за наданим авансом (див. ІПК ДФС від 23.07.2018 р. № 3236/6/99-99-15-03-02-15/ІПК(3));

Якщо ж сума компенсації збільшується, то контролери рекомендують постачальнику не складати розрахунок коригування, а виписати нову податкову накладну на різницю: «постачальник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією. Така зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є підставою для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту покупця». Тут також підкреслимо: наведений спосіб виходу з ситуації не передбачений ПКУ. Тому, на думку автора, покупцю доцільно звернутися до органу ДФС за індивідуальною консультацією. Також звернемо увагу: схожі поради містить і ІПК ДФС від 05.03.2019 р. № 901/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, у якій йдеться про зміну ціни продукції поза межами трирічного строку та, відповідно, потребу у реєстрації розрахунку коригування до «спецрежимної» податкової накладної на постачання сільгосппродукції: «якщо за результатами виконання додаткової угоди виникають додаткові податкові зобов’язання, необхідно скласти податкову накладну, яка підлягає реєстрації в ЄРПН та відображається в податковій декларації, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом».


(1)http://reyestr.court.gov.ua/Review/80345903.

(2)http://reyestr.court.gov.ua/Review/78159341.

(3)Опубліковано: Прибуток підприємств: Тематичний збірник. — Вип.2. — 2019. — С.72.