Відпустка не за графіком: чи пустять перед декретом

Працівницю прийняли на роботу цього року в січні. Згідно з графіком відпусток вона має йти у щорічну основну відпустку наприкінці грудня 2018 року. Однак жінка вагітна і хоче скористатися своїм правом на щорічну основну відпустку з 1 грудня 2018 року — перед декретною відпусткою. Чи вправі роботодавець їй відмовити? Якщо ні, то якої тривалості їй надавати відпустку — повної чи за відпрацьований час?

Спершу слід нагадати порядок надання щорічної основної відпустки. Вона є оплачуваною і надається за загальним правилом у строки, встановлені графіком відпусток, які затверджені роботодавцем. З цим документом має бути ознайомлено працівників (ч.10 ст.10 Закону про відпустки(1)). Під час складання графіків ураховують інтереси виробництва, особисті побажання працівників та можливості для їх відпочинку. Тож працівник сміливо може просити про потрібну йому кількість днів відпочинку в зазначених у графіках межах. А ось прохання підлеглого надати йому щорічну основну відпустку в інший часовий діапазон роботодавець вправі відхилити.

Однак із вищезазначеного правила застосування графіків відпусток є винятки. Вони передбачають надання окремим категоріям співробітників щорічних відпусток у зручний для працівників час. Так, роботодавець за бажанням жінки зобов’язаний надати їй щорічну основну відпустку перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї (п.3 ч.13 ст.10 Закону про відпустки). Тож з впевненістю можемо сказати: роботодавець не вправі відмовити вагітній жінці в наданні їй щорічної відпуски не за графіком, а саме перед декретною відпусткою.

Повна версія матеріалу доступна передплатникам
БУХГАЛТЕРІЯ
№24 від 10.12.2018
Онлайн-версія
Ви можете придбати цей випуск онлайн,
сплативши карткою через Приват24
add_shopping_cart
Придбати за 102грн.
Щоб придбати цей випуск, зареєструйтесь
В мене вже є передплата
Якщо ви – передплатник, вам потрібно
Якщо у вас виникли труднощі з отриманням доступу,
напишіть нам на support@buh-ua.com.ua