Верховний Суд

Постанова № 813/3248/17

від 18 жовтня 2018

Земля під будівлями: хто вправі користуватися

Адміністративне провадження № К/9901/52042/18

Верховний Суд …, розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису <…>, ВСТАНОВИВ:

<…> Відповідно до частини другої статті 120 Земельного кодексу України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об’єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Аналіз положень статті 120 Земельного кодексу України у їх сукупності дає підстави для висновку про однакову спрямованість її положень щодо переходу прав на земельну ділянку при виникненні права власності на будівлю і споруду, на якій вони розміщені.

Зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об’єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об’єкт розташований. При цьому при застосуванні статті 120 Земельного кодексу України у поєднанні з нормою статті 125 цього Кодексу слід виходити з того, що у випадку переходу права власності на об’єкт нерухомості у встановленому законом порядку право власності на земельну ділянку в набувача нерухомості виникає одночасно з виникненням права власності на зведені на земельній ділянці об’єкти. Це правило стосується й випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстроване одночасно з правом на нерухомість, однак земельна ділянка раніше набула ознак об’єкта права власності.

<…> колегія суддів відхиляє доводи скаржника відносно того, що до спірних правовідносин не слід застосовувати положення статті 120 Земельного кодексу України, оскільки дана стаття визначає порядок переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду. Дана правова норма не містить винятків щодо її застосування; такі винятки не визначені й іншими законами. Відтак, оскільки за договорами купівлі-продажу частина будівель та споруд військового містечка перейшла у власність позивача, то право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, перейшло до нього на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

<…> Крім того, земельна ділянка, право на користування якою перейшло до ОСОБА_2 разом з переходом права власності на частину будівель та споруд за договорами купівлі-продажу, не виділено в натурі.

Тому, у силу частини четвертої статті 120 Земельного кодексу України, відповідно до якої у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди, позивач отримав право на користування земельною ділянкою пропорційно до належної йому частки майна. <…>


Повна версія матеріалу доступна безкоштовно для користувачів сервісу БУХГАЛТЕРІЯ

Зареєструватись
Якщо ви вже реєструвались, увiйдiть доособистого кабiнету