Верховний Суд

Постанова № 823/544/16

від 18 жовтня 2018

Подвійна реєстрація оренди: як наймачу захиститися

Адміністративне провадження № К/9901/13414/18

Верховний Суд…, розглянувши… адміністративну справу… за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю… про визнання протиправним та скасування рішення, …встановив:

<…> 22. Предметом оцінки у справі є рішення державного реєстратора про реєстрацію права оренди на земельну ділянку, як таке, що прийняте посадовою особою суб’єкта владних повноважень. Водночас підставами його скасування є наявність державної реєстрації права оренди на земельну ділянку за іншою особою, тобто наявність подвійної державної реєстрації прав на один і той самий об’єкт нерухомості за двома різними юридичними особами.

<…> 30. Із системного аналізу законодавчо закріпленої компетенції державного реєстратора слідує, що одним із його обов’язків є встановлення відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями. І для перевірки цієї інформації з метою недопущення одночасного існування подвійної державної реєстрації прав державний реєстратор не лише вправі, а й повинен, зокрема, запитувати від відповідних органів інформацію, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, вимагати у разі потреби подання додаткових документів тощо.

31. Такий обов’язок узгоджується із закріпленими п.1 ч.1 ст.3 Закону № 1952-IV засадами державної реєстрації прав, зокрема гарантуванням державою об’єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.

32. Судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджено матеріалами справи, що договір оренди земельної ділянки між ТОВ «Айова» та ОСОБА_2, не припинений на час прийняття оскаржуваного рішення, був зареєстрований в установленому законодавством порядку.

Таким чином, наявність такої суперечності між заявленим ТОВ «ВП «Імпульс плюс» та вже зареєстрованим правом ТОВ «Айова» у розумінні п.5 ч.1 ст.24 Закону № 1952-IV є підставою для відмови у державній реєстрації прав.

33. Однак через неналежне виконання державним реєстратором його обов’язків, під час розгляду заяви ТОВ «ВП «Імпульс плюс» про державну реєстрацію права користування земельною ділянкою та прийняття відповідного рішення, факт існування реєстрації права ТОВ «Айова» на користування цією ж ділянкою залишився поза увагою державного реєстратора Тальнівського РУЮ, що призвело до подвійної державної реєстрації права.

34. Одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну земельну ділянку суперечить засадам офіційного визнання і підтвердження державою фактів виникнення прав на нерухоме майно, є порушенням чинного законодавства та інтересів позивача, за яким право оренди земельної ділянки зареєстровано первинно та не припинялося. <…>


Повна версія матеріалу доступна безкоштовно для користувачів сервісу БУХГАЛТЕРІЯ

Зареєструватись
Якщо ви вже реєструвались, увiйдiть доособистого кабiнету