Верховний Суд

Постанова № 826/4179/17

від 29 жовтня 2018

Обов’язковий мінімум орендної плати за землю

Адміністративне провадження № К/9901/47039/18

Верховний Суд… розглянувши… касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю… у справі № 826/4179/17 за позовом… про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, ВСТАНОВИВ:

<…> Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем з Київською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки <…>.

Державною податковою інспекцією <…> проведено камеральну перевірку з питання дотримання вимог своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати орендної плати ТОВ <…>.

З акту перевірки вбачається, що порушення податкового законодавства податковий орган обґрунтовує обчисленням позивачем орендної плати на підставі договору оренди із застосуванням річної ставки 2%, а не на підставі Податкового кодексу України.

<…> Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 Податкового кодексу України).

Підпунктами 288.5.1 та 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 зазначеного Кодексу (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Тобто законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу з орендної плати за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі. 

Таким чином, з набранням чинності Податкового кодексу України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України. <…>


Повна версія матеріалу доступна безкоштовно для користувачів сервісу БУХГАЛТЕРІЯ

Зареєструватись
Якщо ви вже реєструвались, увiйдiть доособистого кабiнету