Розширено перелік ПН/РК, які підпадатимуть під блокування!

Кабмін своєю постановою від 24 жовтня 2018 року № 936, яка опублікована в «Урядовому кур’єрі» від 10.11.2018 р. № 212 і набрала чинності з 10.11.2018 р., вніс зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117 (далі — Порядок № 117).

Власне, змін небагато, але вони досить суттєві. Всі вони стосуються п.3 Порядку № 117, в якому прописано ознаки відбору податкових накладних (далі — ПН) та розрахунків коригування (далі — РК), що надалі не перевірятимуться на відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків. Простіше кажучи, змінено перелік ПН та РК, які не підпадатимуть під моніторинг за критеріями і, відповідно, не блокуватимуться. Розглянемо такі зміни докладніше.

РК «на зменшення» — в зоні ризику

РК, якими зменшується сума компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, не перевірятимуться відповідно до ознак, зазначених у п.3 Порядку № 117.

А оскільки згідно з п.4 Порядку № 117 не підлягають моніторингу за критеріями, а відразу реєструються в ЄРПН лише ті ПН/РК, які відповідають одній із визначених у п.3 Порядку № 117 ознак, то виходить, що РК «на зменшення» відразу потрапляють до зони ризику. Тобто всіх їх без винятку перевірятимуть на відповідність критеріям ризиковості платника податку, ризиковості здійснення операцій і в разі відповідності — блокуватимуть.

Постачання одному покупцеві — до 50 тис. грн.

Як і раніше, моніторингу не підлягають ПН/РК, якщо загальний обсяг постачання, зазначений платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у ЄРПН у поточному місяці, з урахуванням ПН/РК, поданої на реєстрацію в ЄРПН, становить менш ніж 500 тис. грн., і керівник — посадова особа такого платника податку є особою, що обіймає аналогічну посаду менш ніж у 3 платників податків. Але відтепер цей критерій працюватиме за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений платником податку в таких ПН/РК в поточному місяці, не перевищує 50 тис. грн. на одного покупця — платника податку.

Тобто у загальному обсязі постачання за поточний місяць, який має становити менше 500 тис. грн, сума такого обсягу на одного покупця — платника ПДВ не повинна перевищувати 50 тис. грн.

Крім того, для визначення місячного обсягу постачання (500 тис. грн.) не враховуватимуть РК, у яких період реєстрації відмінний від періоду їх складання. Чи будуть такі РК враховані в періоді їх реєстрації, чи взагалі не будуть враховані — наразі не відомо.

Збільшено критерій податкового навантаження

Збільшено граничний розмір розрахункового показника D, який обчислюється за формулою:

D = S : T,

де S — загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК, сум ЄСВ, податків і зборів (крім суми ПДВ, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;

T — загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, яка зазначена платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК.

Для того, аби ПН/РК не підпадали під моніторинг, цей показник тепер має перевищувати 5%, а не 3%, як це було раніше.

Значення показника D за останні 12 календарних місяців, як і раніше, обчислюватиметься ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Отже, як видно із наведених вище нововведень, платникам ПДВ, можливо, слід готуватися до нової хвилі блокування ПН/РК, адже обсяг ПН/РК, які підпадатимуть тепер під моніторинг за критеріями ризиків, значно зріс. Але, з іншого боку, з’являються нові можливості для того, щоб маніпулювати ознакою «500 тис. грн.».

Докладніше про те, як ці новації реалізовано у програмному забезпеченні ДФС, читайте у наступних публікаціях.