Стеження за водіями: запроваджується автоматична фіксація порушень

За задумом законодавця, наприкінці вересня цього року на дорогах України має запрацювати система автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху. Буде запущено механізм фото- та відеофіксації порушень правил зупинки, стоянки і паркування транспортних засобів (ТЗ) та притягнення винних до адміністративної відповідальності.

Хто відповідатиме

Документом, який законодавчо оформлює систему автоматичної фіксації порушень ПДР, є Закон № 2262(1). Розділом II «Прикінцеві положення» цього Закону передбачено, що документ набирає чинності через 180 днів з дня його опублікування. Його опубліковано 31.03.2018 р. у газеті «Голос України». Тож Закон набирає чинності з 27.09.2018 р.

Основні зміни Законом № 2262 вносяться до норм КпАП. Зокрема, у новій редакції викладено ст.142 КпАП, якою якраз і передбачено адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, а також за порушення правил зупинки, стоянки, паркування ТЗ, зафіксовані в режимі фотозйомки або відеозапису. Передбачено, що за ці правопорушення адміністративну відповідальність нестиме «відповідальна особа — фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб». Тобто відповідальність за порушення ПДР, зафіксоване в автоматичному режимі, нестиме юридичний власник ТЗ, а не фактичний водій-порушник. Відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстровано ТЗ, може бути отримано з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських організацій. Та якщо зазначеної інформації в цьому реєстрі немає, то, за задумом розробників Закону № 2262, «...відповідальність несе особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи» (ч.1 ст.142 КпАП). Також згідно з новою редакцією ст.142 КпАП у разі якщо в Єдиному державному реєстрі ТЗ є відомості про належного користувача відповідного ТЗ, то цей належний користувач і нестиме адміністративну відповідальність.

Однак, як відомо, просторами України курсують не лише належні користувачі автотранспорту, внесені до державних реєстрів. Законотворці не могли залишити поза увагою тих, хто, користуючись нинішніми правовими можливостями, долає простори України на автомобілях з іноземними номерами. І якщо явище є, то його не можна проігнорувати. Тому ч.2 ст.142 КпАП встановлено таке. У тому випадку, якщо ТЗ зареєстровано за межами території України і він відповідно до законодавства не підлягає державній реєстрації в Україні, то до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування ТЗ, зафіксовані в режимі фотозйомки або відеозапису, за задумом законодавця, слід притягати особу, яка ввезла такий ТЗ на територію України. Ось тільки реально у разі порушення таку особу притягнути до відповідальності не вдасться. І любителі авто з іноземними номерами їздитимуть дорогами, зовсім не переймаючись тим, де і як було зафіксовано в автоматичному режимі їх порушення ПДР. На відміну від тих автовласників, у яких автомобілі на зареєстрованих в Україні номерах. І тут одразу виникають сумніви з приводу щирості слів, якими розробники обґрунтовували необхідність прийняття Закону № 2262: приборкування лихачів, поява дисциплінованих водіїв, зниженняаварійності на дорогах. Більш скидається на дієвий та невідворотний спосіб постійного поповнення бюджету. Тим більше що штрафи раніше вже було підвищено у рази.

Відповідні зміни Законом № 2262 внесено також і до ст.122 КпАП, якою передбачено адміністративну відповідальність за перевищення встановлених обмежень швидкості руху, за проїзд на заборонений сигнал регулювання дорожнього руху й інші порушення ПДР. Зокрема, новою редакцією тексту приміток до ст.122 КпАП передбачено, що суб’єктом правопорушення є особа, яка керувала ТЗ у момент вчинення правопорушення. Але там само зазначено, що у разі вчинення таких правопорушень, як перевищення обмеження швидкості руху ТЗ, проїзд на заборонний сигнал, порушення правил зупинки, стоянки, а також встановленої для ТЗ заборони рухатися виділеною смугою для маршрутних ТЗ, тротуарами чи пішохідними доріжками, виїзд на смугу зустрічного руху, якщо такі правопорушення зафіксовано в автоматичному режимі, а також у разі порушення правил зупинки, стоянки ТЗ, якщо ці правопорушення зафіксовано в режимі фотозйомки або відеозапису, то до відповідальності притягатиметься фізична особа — власник ТЗ або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано ТЗ, чи особа, яка ввезла ТЗ на територію Україна. Якщо ж до постанови про накладення адміністративного стягнення буде внесено зміни (тобто передбачається, що сам фактичний водій — порушник бажатиме відповідати за скоєне порушення ПДР), то суб’єктом правопорушення, за яке передбачено відповідальність згідно зі ст.122 КпАП, може бути особа, яка керувала ТЗ у момент вчинення правопорушення, зафіксованого в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису).

Як зафіксують

Режим фотозйомки та відеозапису передбачає здійснення автоматичної фото- або відеофіксації обставин порушення правил зупинки, стоянки або паркування ТЗ, за якої є інформація про дату, час (момент), місце розташування ТЗ та про інші ознаки наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною статтею Особливої частини КпАП. Під час здійснення фотозйомки обов’язковою є наявність не менше двох зображень ТЗ, отриманих з різних або протилежних ракурсів. А у разі фіксації порушення, яке полягає в неоплаті вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування у межах населеного пункту, в якому не запроваджено автоматизованої системи контролю оплати паркування, обов’язковою є наявність додаткового зображення (зображень), яке фіксує відсутність документа про оплату послуг з користування майданчиком для платного паркування під лобовим склом ТЗ.

До речі, змінами, що вносяться до ч.2 ст.258 КпАП, передбачено, що у разі вчинення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, які зафіксовано в автоматичному режимі, протокол не складається. Також протокол не складається і у разі порушень правил зупинки, стоянки, паркування ТЗ, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).

Слід зазначити, що Законом № 2262 фактично знову запроваджується можливість примусової евакуації ТЗ так званими інспекторами з паркування ТЗ. Нормы КпАП доповнюються відповідною ст.2654. У ній наведено чималий перелік випадків, коли автомобіль буде «тимчасово затримано».

Порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, а також про порушення правил зупинки, стоянки, паркування ТЗ, зафіксовані у режимі фотозйомки (відеозапису), врегульовано ст.2791—2794, які Законом № 2262 викладено у новій редакції.

Примітно, що законодавець у ст.3001 КпАП передбачив «стимулюючий» механізм сплати штрафу за порушення ПДР, зафіксоване в автоматичному режимі, а також за порушення правил зупинки, стоянки, паркування ТЗ, зафіксоване у режимі фотозйомки (відеозапису). Так, у разі сплати особою, яку притягнено до адміністративної відповідальності, 50% розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, така постанова вважається виконаною у повному обсязі. Тобто чимшвидше плати і не сперечайся. Виходить так.

У разі несплати штрафу особами, яких притягнуто до відповідальності, протягом 30 днів з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення, така постанова підлягає примусовому виконанню. Тобто її буде передано до виконавчої служби, яка і забезпечить примусове стягнення.

У разі оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу перебіг строків, визначених ст.3001 КпАП, зупиняється до розгляду скарги.


(1)Закон України від 21.12.2017 р. № 2262-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів» (прим. ред.).